Tänavuse aasta puu tamme puit on väga kõva

Tänavune aasta puu on harilik tamm, mis Eestis levib puistutes enam Lääne-Eestis ja saartel. Eelmisel aastal võitis Euroopa aasta puu konkursi Fabrykanti tamm Poolast. Tänavusel aasta puu valimisel esindab Eestit aga Viiralti tamm, mis kasvab Viljandi lähedal Vana-Võidu külas. Nimetatud tammede puit ilmselt kunagi kasutusse ei jõua, aga üldiselt on tamme puit väga hinnatud.

Laevaehituse puit

Tamme puit on väga raske ja kõva ning seda on läbi ajaloo kasutatud väga mitmesugustel eesmärkidel. Peamiselt on seda muidugi kasutatud ehituses ja tootmises ning ajalooliselt üks tuntumaid valdkondi oli laeva- ja paadiehitus. Tamme puit sisaldab erinevaid parkaineid, mis annavad talle suurema vastupidavuse mädanemisele. Just seetõttu säilib tamme puit vees isegi aastatuhandeid. Selline väga pikalt vees olnud puit värvub rauaühendite mõjul tumedaks ning sellist puud nimetatakse mustaks tammeks. Must tamm on eriti hinnaline. Väga levinud on tamme puidu kasutamine joogitööstustes, kus näiteks viskisid ning veine laagerdatakse mitmeid aastaid kui mitte aastakümneid. Puidu omadused aitavad vaadis säilitataval veinil areneda ja küpseda.

Aasta puu tamm. Põdrakahjustused. Metsaühistu

Tamm maitseb ka ulukitele hästi. Sellel pildil oleme tabanud põtrade toidulaua.

Vastupidav mööbel

Tänapäeval kasutatakse tamme kõige enam mööbli valmistamisel. Peamiselt just seetõttu, et puit on väga vastupidav ning tugev. Samuti on tamm omapärasema ja huvitavama mustriga kui okaspuit või kask. Selle annavad tammele suured sooned ja säsikiired. Kuna puit on tugev, siis on teda hea kasutada mitmetes tapp-ühendustes. Ta on hästi liimitav ja töödeldav, kuigi kannatlikkus, teravad tööriistad ning täpsus on puiduga töötamisel kindlasti vajalikud. Tamme puit on tänapäeval üsna levinud ka suveniiride valmistamisel, samuti leiab üha rohkem nii parketti kui põrandalaudu.

Loe veel samal teemal: tamm, aasta puu, ulukikahjustus

Seotud artikklid: