Aasta puu tamm on sügaval rahvapärimuses
Tänavune aasta puu on harilik tamm. Kuulsaid tammesid on Eestis ja mujal maailmas kasvamas palju. Oma pikaealisuse ja võimsusega on tamm jätnud ka olulise jälje meie rahvapärimisele ning sümboolikale. Tamme võib ilmselt pidada kõige enam levinud pühaks puuks.
Esivanemate püha hiiepuu
Eestlased on pidanud tamme pühaks hiiepuuks. Nende alla koguneti ning arutati nii sõjaplaane kui peeti pidusid. Näiteks looduskaitse all oleva Tülivere hiietamme juures toodi toiduohvreid vilja- ja karjaõnne kindlustamiseks veel isegi sada aastat tagasi.
Põhjuseid miks tamm on sedavõrd auväärsel kohal meie kultuuriloos on erinevaid. Ilmselt üheks on tema pikk iga ning majesteetlik välimus. Arvati suisa et tammed on surematud. Tõesti, tammed elavad väga vanaks ning on seetõttu näinud väga kaugeid aegu ja on tunnistajaiks erinevatele riigikordadele, sündmustele ja isikutele.
Teisalt on spekuleeritud, et osa sellest lugupidamisest tuleneb mõjutustest sakslastelt, taanlastelt, rootslastelt ja poolakatelt. Näiteks 1718. aastal andis Peeter I välja sundmääruse, mis keelas surmanuhtluse ähvardusel tamme raiuda ilma Admiraliteedikolleegiumi teadmata. Samuti on väga palju legende Rootsi kuninga Karl XII istutatud puudest. Seesugusel tammede kaitsmisel oli aga praktiline kaalutlus, sest tamme oli väga vaja erinevateks ehitustöödeks sh peamiselt laevaehituseks.
Tamm kui sümbol
Tamm ja tema erinevad osad (näiteks lehed) on olulise sümboolse tähenduslikkusega. Näiteks Inglismaal on tamm kujunenud monarhismi sümboliks ning selle juured ulatuvad Inglismaa kodusõtta. Legendi järgi peitis Charles II pärast kaotust Worcesteri lahingus 1651. aastal end ümarpeade käsilaste eest just tamme otsa. Tamme leht on kesksel kohal ka Euroopa Metsainstituudi logol.
Eestis leiab tamme osi sümbolitena paljudes kohtades. Näiteks Eesti suurt riigivappi ümbritseb kaks kilbi alaosas ristuvat kuldset tammeoksa. Eesti üht kuulsaimat tamme – Tamme-Lauri tamme – kujutati kunagi Eesti 10-kroonisel rahatähel. Samuti on riiklikul looduskaitsemärgil kujutatud tamme lehte.
Vabaduse Tammepärja aumärgiga tunnustatakse aga inimesi, kellel on väärilisi teeneid Eesti riigi ja rahva lähiajaloo mälestuse hoidmisel ja edasiandmisel, vabadusvõitluses ning relvastatud ja relvastamata vastupanuliikumises osalemisel, samuti Eesti vabadusvõitluse ja vastupanuliikumise jäädvustamisel.
Tammepärgadega on alati Eestis vastu võetud olümpiasangareid ja teisi suurvõite koju toonud sportlaseid. Laulu- ja tantsupidude korraldajaid ja juhte pärjatakse peo lõppedes samuti tammeokstest pärjaga, väljendades sellega meie rahva tänu.